فلش کارت نظام مهندسی عمران فلش کارت نظام مهندسی معماری حل تست های آزمون محاسبات
انجام سمینار ارشد عمران انجام پروژه تحلیل تاریخچه زمانی انجام پروژه پوش اُور
انجام پروپوزال ارشد عمران انجام پروژه فولاد انجام پروژه بتن

بررسی مفهومی علل ایجاد پدیده ستــون کوتاه و راهکارهای جلوگیری از آن


قبلا در مورد کنترل های خاص برای بـه تعویق انداختنِ ایجاد خرابی در ستــون ها (بـه عنوان عناصر اصلی سازه) مانند کنترل ضابطه تیـر ضعیف – ستــون قوی، کنترل زلزله تشدید یافته و … بحث شد. اما در مورد خرابی ستــون ها، شکست­ ترد و برشی، بـه دلیل ماهیت ناگهانی آن، بدترین نوع شکست می­ باشد. بـه همین دلیل همواره سعی بر آن می باشد که مکانیزم کنترل کننده خرابی ستــون بـه صورت خمشی باشد. ستــون نباید بـه عنوان عضو ضعیفی در قاب سازه ­ای عمل نماید. شکست برشی ستــون را اصطلاحاً پدیده ستــون کوتاه می­ گویند. بایست همواره سازه بـه گونه­ ای طراحــی و یا مقاوم­ سازی گردد که از وقوع چنین امری دوری شود.

در این مقاله خواهیم آموخت که:

 1. علل ایجاد پدیده ستــون کوتاه چیست؟
 2. نوع شکست در این نوع از خرابی چگونه می باشد؟
 3. بـه چه روش­ هایی می­ توان از این پدیده جلوگیری کرد؟
 4. چه نکات و الزاماتی را باید در طراحــی ستــون­ های کوتاه در نظر بگیریم؟

در انتهای این مقاله نیز بـه بررسی روش­ های مقاو­م سازی ستــون­ های موجود خواهیم پرداخت.

ستــون کوتاه چیست

می­ دانیم سختی ستــون با معکوس توان سوم ارتفاع آن رابطه دارد؛ بنابراین اگر ارتفاع ستــون نصف شود، سختی آن ۸ برابر می­ گردد. بـه طور مثال سختی ستــون یک سر گیردار از رابطه زیر بـه دست می­ آید:

k=3EI/h^3

همچنین می­ دانیم بـه علت صلبیت دیافراگم کف، در طول زلزله، تمام ستــون­ های موجود در یک تراز معین بـه همراه دیافراگم سقــف، دارای تغییر مکان افقی(دریفت) یکسانی هستند.

با قرار دادن اطلاعات در فرمول معروف  F=Kx متوجه مسئله مهمی خواهیم شد. بـه دلیل برابر بودن تغییر مکان­ ها، ستــون­ های با ارتفاع کوتاه­ تر بـه علت سختی بیشتر، نسبت بـه سایر ستــون­ های موجود در همان طبقه، جذب انرژی بسیار بیشتری خواهند داشت. و چنانچه این ستــون­ ها برای چنین نیرویی آماده نباشند بـه طور قطع شاهد خرابی جدی در آن­ ها خواهیم بود.

اثر ستــون کوتاه

اثر ستــون کوتاه

پرسش. اساساً چه ستــون­ هایی را کوتاه می­ گوییم؟

در زلزله­ های گذشته، سازه­ های بتـــن ­آرمه ­ای که در یک طبقه دارای ستــون هایی با اختلاف ارتفاع بوده ­اند، دچار نوع خاصی از خرابی شده­ اند. این خرابی در ستــون­ های با ارتفاع کمتر بسیار جدی بوده می باشد.

دو مثال از ساختمان­ هایی با ستــون کوتاه در تصــویر زیر قابل مشاهده می باشد.

دو مثال از ساختمان­ هایی با ستــون کوتاه

دو مثال از ساختمان­ هایی با ستــون کوتاه

علل ایجاد پدیده ستــون کوتاه چیست

تنها عاملی که موجب ایجاد پدیده ستــون کوتاه می­ گردد، اختلاف ارتفاع ستــون­ هایی می باشد که در یک طبقه قرار دارند. این اختلاف ارتفاع خود ممکن می باشد بـه دلایل متعددی ایجاد شود که در این قسمت قصد داریم آن­ها را بـه صورت کیفی مورد بررسی قرار دهیم. ارزیابی ­های عددی و نرم افزاری در بخش­ های بعد ارائه خواهد شد.

 1. قرار گرفتن ساختمان روی زمین شیبدار یا دارای اختلاف تراز

ملاحظات معماری منشا بسیاری از تغییرات در ارتفاع ستــون­ هاست. احداث ساختمان بر روی سطح شیبدار یا دارای اختلاف تراز، از آن جمله می باشد. حاصل این کار پدیده مخرب ستــون کوتاه در طبقه زیرین سازه می باشد. از این رو ضروری می باشد تـا از احداث سازه بر روی زمین­­ های شیبدار و بـه خصوص در مناطق با لرزه­ خیزی بالا اجتناب گردد. همچنین شالوده سازه حتی المقدور برروی یک سطح افقی ساخته شود. در صورت احداث سازه بر روی سطح شیبدار برای مقابله با پدیده مخرب ستــون کوتاه باید تدابیر ویژه اتخاذ گردد.

قرار گرفتن ساختمان روی زمین شیبدار یا دارای اختلاف تراز

قرار گرفتن ساختمان روی زمین شیبدار یا دارای اختلاف تراز

 1. محدود شدن ستــون با عناصر غیرسازه ­ای مانند دیوارهای آجری

در صورتی که دیوار، (خصوصاً دیوار باربر) تنها در قسمتی از ستــون اجرا شود در هنگام زلزله در ستــون نیروی برشی بزرگی بـه وجود می ­آید. این امر منجر بـه مکانیزم ستــون کوتاه می ­گردد. تصاویر زیر نمونه ­هایی از مکانیزم ستــون کوتاه و در نتیجه خرابی سازه می­ باشند.

همانطور که مشاهده می­ کنید حتی جزئیات بـه نظر ساده معماری نیز می ­تواند ایمنی کل سازه را بـه خطر بیاندازد. بنابراین بایست با راهکارهای مناسبی که در بخش بعد ارائه خواهد شد از این اتفاق جلوگیری کرد.

محدود شدن ستــون با دیوار و ایجاد ستــون کوتاه

محدود شدن ستــون با دیوار و ایجاد ستــون کوتاه

محدود شدن ستــون با دیوار و ایجاد ستــون کوتاه

محدود شدن ستــون با دیوار و ایجاد ستــون کوتاه

 1. محدود شدن ستــون با عناصر سازه ­ای مانند تیـر میان طبقه

ستــون کوتاه در راهپله

وجود اختلاف تراز در سازه ­های دوبلکس، تیـر میان طبقه در راه ­پله ها و وجود نیم طبقه، از این دست موارد می ­باشند.

در تصــویر زیر ایجاد ستــون کوتاه در اثر قرار گرفتن تیـر میان طبقه را مشاهده می­ کنید.

ایجاد ستــون کوتاه در اثر قرار گرفتن تیـر میان طبقه

ایجاد ستــون کوتاه در اثر قرار گرفتن تیـر میان طبقه

پس از شناخت علل عمده ایجاد پدیده ستــون کوتاه، قصد داریم اطلاعات خود را در خصوص نوع شکست افزایش دهیم و با یک دید مهندسی نسبت بـه رفع خطرات این پدیده ی  ویرانگر اقدام نماییم.

بررسی نوع شکست در خرابی ستــون کوتاه

همان­طور که پیش­ تر نیز اشاره شد، در پدیده ستــون کوتاه شاهد شکست ترد و برشی ستــون هستیم. رخدادی ناگهانی که غالباً باعث انهدام سازه می ­گردد.

خسارات ایجاد شده در این ستــون ­ها بـه شکل ترک­ های ضربدری خواهند بود. (چرا؟)

ستــون­ های کوتاه هنگامی که تحت بارهای سیکلی و دوره ­ای قرار می­ گیرند تمایل بـه رفتاری ترد و شکننده دارند.

در تصاویر زیر نمونه­ هایی از نوع شکست و ترک­ های بـه وجود آمده را مشاهده می­ کنید.

ترک های برشی در اثر پدیده ستــون کوتاه

ترک های برشی در اثر پدیده ستــون کوتاه

ترک های مورب برشی در اثر پدیده ستــون کوتاه

ترک های مورب برشی در اثر پدیده ستــون کوتاه

بیان علمی تر پدیده ستــون کوتاه در سازه :

تنشِ موجود در ستــون­ های یک سازه تحت بارهای جانبی ممکن می باشد تـا حد مفصل پلاستیک افزایش یابد. در چنین وضعیتی در ستــون­ های کوتاه بـه دلیل ظرفیت خمشی قابل توجه­، اختلاف لنگرهای بالا و پایین زیاد خواهد بود و در نتیجه نیروهای برشی بزرگی بـه وجود خواهند آمد. این مسئله اغلب منجر بـه رخداد شکست برشی، پیش از رسیدن بـه ظرفیت خمشی پلاستیک خواهد شد. تصــویر زیر برای درک مطالب گفته شده بسیار مناسب می باشد.

بوجود آمدن نیرو های برشی بزرگ، بدلیل اختلاف لنگرهای بالا و پایین زیاد، در پدیده ستــون کوتاه

رخداد شکست برشی در پدیده ی ستــون کوتاه

با توجه بـه شناختی که از علل بـه وجود آمدن پدیده ستــون­ کوتاه و نوع شکست آن بـه دست آوردیم؛ بـه نظر می ­رسد بهترین راه ­حل؛ دوری از عوامل مذکور ­باشد.

اما گاهاً شرایط معماری ممکن می باشد تصمیم طراح سازه را تحت الشعاع قرار دهد. در این حالت راه ­حل موجود، طراحــی و اجرای ستــون­ ها، با جزئیات مناسب و شکل­ پذیر می­ باشد؛ بـه طوری که ظرفیت برشی ستــون­ ها افزایش یابد. در ادامه بیشتر در این خصوص بحث خواهیم کرد.

روش­ های جلوگیری از ایجاد پدیده ستــون کوتاه :

بـه طور کلی جلوگیری از هر پدیده­ ای در قدم اول نیاز بـه شناخت عوامل ایجاد آن پدیده دارد.

در بخش ­های قبل بـه صورت جدی درباره عوامل ایجاد پدیده ستــون کوتاه و نوع شکست آن بحث کردیم.

حال قصد داریم راهکار های حذف ستــون کوتاه را بـه صورت موردی بیان کنیم.

 1. اگر در دامنه کوه یا زمین دارای اختلاف تراز قصد ساخت داریم راهکارهای زیر می ­تواند مفید باشد:
 • در صورت اقتصادی بودن تـا حدی که بـه سطح افقی دست یابیم، خاکبرداری انجام دهیم.
 • اگر عملیات خاکی مقرون بـه صرفه نباشد، بهتر می باشد در ترازهای مختلف، فونداسیون اجرا شود و اسکلت سازه ­های مجاور نیز با درز انقطاع از یکدیگر جدا شوند.
اجرای فونداسیون در ترازهای مختلف برای جلوگیری از پدیده ستــون کوتاه

جلوگیری از پدیده ستــون کوتاه

 • اگر هر دو راهکار فوق از نظر اجرایی و معماری مقدور نبودند، بایست در مدل نرم­ افزاری سازه­، حتماً اختلاف تراز منظور شود. اما توصیه جدی اساتید بر این می باشد که تـا حد امکان از این روش استفاده نکنیم؛ زیرا در موارد اختلاف سطح در فونداسیون، خروجی­ های نرم­ افزار چندان دقیق و مطمئن نیستند.

 

 1. اگر ستــون با اعضای غیر سازه ­ای نظیر دیوارهای آجری محدود شود، دو راهکار کلی زیر را بایست بـه کار ببندیم:
 • جداسازی دیوار و ستــون؛ در این روش با ایجاد فاصله بین دیوار و ستــون و پر کردن آن با موارد انعطاف پذیر از ایجاد نیرو های برشی در ستــون و در نتیجه ایجاد مکانیزم ستــون کوتاه جلوگیری می­ گردد.
جداسازی دیوار از قاب با مواد انعطاف پذیر برای جلوگیری از ستــون کوتاه

جداسازی دیوار از قاب برای جلوگیری از ستــون کوتاه

تصــویر زیر یکی از دیتایل ­های پرکاربرد در این خصوص می ­باشد؛ که نواحی بین ستــون و دیوار با پلی استایرن پر می ­شود. همچنین برای حفظ ایستایی دیوارها از نبشی­ هایی با فواصل مشخص استفاده شده می باشد.

دیتایل مناسب جداسازی دیوار از قاب بمنظور جلوگیری از پدیده ستــون کوتاه

دیتایل مناسب جداسازی دیوار از قاب

 • اجرای جزئیات مناسب و شکل ­پذیر در ستــون ­ها؛ در این روش توانایی ستــون در برابر نیرو های برشی و تغییر شکل­ های بزرگ افزایش می­ یابد. برای این منظور آرماتورگذاری عرضی با فواصل مناسب و خم ۱۳۵درجه بایست صورت گیرد.
  تصــویر زیر ستونی را نشان می­ دهد که بـه دلیل آرماتورگذاری نامناسب در اثر وجود دیوار غیرسازه ­ای دچار خرابی شده می باشد.
آرماتورگذاری نامناسب و ایجاد ستــون کوتاه

آرماتورگذاری نامناسب و ایجاد ستــون کوتاه

در این ستــون بـه جای خم ۱۳۵ درجه خاموت­ ها، از خم ۹۰درجه استفاده شده­ می باشد.

 بنابراین در ستــون­ های کوتاه باید مقاومت برشی کافی تامین گردد. عضوی که برای برش بـه درستی مسلح نشده باشد، ابتدا در اثر برش گسیخته خواهد شد و این یعنی ما از ظرفیت خمشی عضو استفاده نکرده­ ایم. در حالی ­که یکی از اهداف عمده طراحــی این می باشد که تـا زمانی که گسیختگی خمشی رخ نداده، نباید گسیختگی برشی اتفاق بیافتد.(البته یک استثنا در مورد تیـر پیوند مهاربند های واگرا وجود دارد که در آن شکست برشی مود مطلوب تر خرابی می باشد.)

طراحــی ستــون کوتاه

در شرایطی که نتوانیم با جداسازی، عملیات خاکی و یا حذف اعضای مختلف، از وقوع پدیده ستــون کوتاه جلوگیری کنیم، بـه ناچار باید در محاسبات خود اثر آن را اعمال نماییم. بحثی که در این قسمت بـه آن خواهیم پرداخت مبانی محاسباتی برای طراحــی ستــون­ های کوتاه می ­باشد.

پرسش. بـه چه شکل می ­توان اثر ستــون کوتاه را در محاسبات در نظر گرفت؟

امروزه با کاربرد نرم­ افزارهای مهندسی بـه راحتی می­ توان اثرات مختلف را در تحلیل و طراحــی منظور کرد. برای مثال اگر در سازه اختلاف تراز (ساختمان­ های دوبلکس)، تیـر میان طبقه (در راه پله ها) و یا نیم طبقه داشته باشیم، بـه راحتی با ترسیم آن در تراز مورد نظر، نرم­ افزار اثرات آن را در تحلیل منظور می ­کند. پس از تحلیل سازه و بـه دست آمدن نیروهای وارده بـه ستــون، براساس دانش مهندسی خود اقدام بـه کنترل برشی ستــون خواهیم کرد[۱].

ستــون کوتاه در etabs

دو مثال عملی را در ادامه بـه این روش بررسی می­ کنیم.

گام۱٫ پس از مدلسازی دقیق، سازه را تحلیل می­ کنیم.

گام۲٫ تحت ترکیب بارهای مختلف، نیروی محوری در ستــون ممکن می باشد کششی یا فشاری باشد. نیروهای محوری کششی و فشاری را دسته بندی می­ کنیم.

گام۳٫ مقاومت برشی بتـــن غیر مسلح بـه برش را از فرمول زیر محاسبه می­ کنیم.

گام۴٫ پس از محاسبه Vc، بیشترین مقدار آرماتور عرضی را در هر دو جهت اصلی تحت ترکیب بارهای مختلف بـه دست می ­آوریم.

تصاویر و توضیحاتی که در ادامه مطرح می­ شود شما را بیشتر با این موضوع آشنا خواهد کرد.

در تصــویر فوق نیروی برشی یکی از ستــون­ ها تحت زلزله Exall را بـه دست آوردیم. روند کار برای ترکیبات مختلف بار بـه همین شکل می ­باشد.

در تصــویر زیر نتایج بـه دست آمده از یک ستــون را مشاهده می­ کنید. بر مبنای اطلاعات مشخص شده  Vcرا محاسبه می­ کنیم.

مشخصات ستــون: ۵۰*۵۰ با ۱۲ میلگرد نمره۲۰- رده بتـــن مصرفی C25 میلگردهای طولی S400 و میلگردهای عرضیS340

پرسش. با توجه بـه اینکه در مثال مطرح شده نیازی بـه آرماتور برشی نمی­ باشد، آیــا ستــون در اجرا فاقد خاموت خواهد بود؟

نه، توجه داشته باشید که در ستــون­ ها میلگردهای عرضی بـه منظورهای مختلفی بکار می­ روند؛ محصور نمودن بتـــن هسته ستــون، مهار میلگردهای طولی جهت جلوگیری از کمانش و تقویت برشی از اصلی ­ترین دلایل کاربرد میلگردهای عرضی می­ باشد. اینکه مقدار آرماتور مصرفی چقدر باشد بستگی بـه این دارد که کدام یک از عوامل فوق تعیین کننده باشند. در مثال فوق درست می باشد که از نظر برشی ستــون نیاز بـه آرماتور ندارد ولی برای دو مورد دیگر همچنان نیازمند آرماتورگذاری عرضی خواهد بود.

برای درک کامل­تر مطالب یک مثال عددی از وضعیتی که ستــون آرماتور برشی لازم دارد را بررسی می­ کنیم.

مثال۲٫ ستــون مثال قبل را در نظر بگیرید که پس از محاسبات اولیه نتیجه زیر حاصل شده می باشد:

مطابق آیین نامه بتـــن آمریکا حداقل Av/S بکارگیری شده در ستــون بایست ۰٫۳۵ باشد، که در مثال فوق برقرار می باشد. همچنین حداقل قطر میلگرد مصرفی در ستــون نمره ۱۰ می­ باشد.[۲]  نحوه آرماتورگذاری برشی بـه شرح زیر خواهد بود.

تذکر: S فاصله آرماتورهای برشی می­ باشد که بایست حتماً مطابق با الزامات آیین­ نامه تعیین شود. برای مثال ۴۲۰ میلی­متر که از محاسبات بـه­ دست آمده مورد قبول نمی­ باشد و براساس آیین نامه باید حداکثر فاصله ۱۷۰ میلی­متر منظور شود. توصیه می ­شود مطالب مربوط بـه حداقل و حداکثر فواصل خاموت ­ها از آیین­ نامه مطالعه گردد.

نکته۱: در حالت عمومی آرماتورهای عرضی که برای مهار کردن میلگردهای طولی استفاده می­ شوند مقاومت برشی مورد نیاز را تامین می­ کنند. اما در شرایطی که وقوع پدیده ستــون کوتاه محتمل می باشد بایست کنترل مضاعفی بـه شرح آنچه گفته شد صورت گیرد.

نکته۲: می ­توان کلیه مراحل فوق را با دستورهای بسیار ساده در برنامه اکسل انجام داد. اطلاعات بـه صورت زیر قابل انتقال بـه برنامه اکسل می­ باشند.

انتقال اطلاعات از ایتبس بـه اکسل برای کنترل ستــون کوتاه

انتقال اطلاعات از ایتبس بـه اکسل

مقاوم سازی ستــون بتـــنی کوتاه

در سازه­ هایی که پدیده ستــون کوتاه در طرح و اجرا مدنظر نبوده، بایست اقدام بـه مقاوم سازی نمود. هدف از مقاوم سازی، افزایش و تامین مقاومت برشی ستــون­ های کوتاه می­ باشد که عمدتاً بـه سه روش زیر صورت می ­گیرد:

 1. استفاده از مواد کامپوزیت الیافی(FRP) که در سال­ های اخیر کاربرد آن در مقاوم ­سازی سازه ­های بتـــن ­آرمه رشد یافته می باشد. در ستــون­ های بتـــنی استفاده از FRP ضمن افزایش ظرفیت برشی ستــون، مد گسیختگی آن را از حالت برشی بـه خمشی تغییر داده و شکل پذیری را بـه میزان قابل توجهی افزایش می­ دهد.
  در تصــویر زیر نمونه­ ای از این روش مقاوم سازی را مشاهده می­ کنید.
استفاده از مواد کامپوزیت الیافی(FRP) در بهسازی ستــون کوتاه

استفاده از مواد کامپوزیت الیافی(FRP) در بهسازی ستــون کوتاه

۲٫ استفاده از ورق­ های فولادی که با چسباندن و اتصال ورق ­های فولادی بـه سطوح بتـــنی ستــون باعث تقویت برشی و خمشی عضو می­ گردد. روکش فولادی می ­تواند بـه­ صورت پیوسته یا قفسه­ ای باشد.
در تصــویر زیر نمونه­ قفسه­ ای از این روش مقاوم سازی را مشاهده می­ کنید.

استفاده از ورق­ های فولادی قفسه ای برای مقاوم سازی ستــون کوتاه

استفاده از ورق­ های فولادی قفسه ای

۳٫ استفاده از پوشش بتـــنی مسلح (ژاکت بتـــنی) از دیگر روش­ های ممکن می باشد. در این روش لایه­ ای از بتـــن، میلگردهای طولی و خاموت­ ها در اطراف ستــون موجود اجرا می­ شوند. روکش بتـــنی مقاومت خمشی و برشی ستــون را افزایش می­ دهد.
در تصــویر زیر نمونه­ای از این روش مقاوم سازی را مشاهده می­کنید.

 استفاده از پوشش بتـــنی مسلح (ژاکت بتـــنی) برای بهسازی ستــون کوتاه

استفاده از پوشش بتـــنی مسلح (ژاکت بتـــنی)

در بین روش ­های فوق ارزان­ ترین و ساده ­ترین روش استفاده از پوشش بتـــنی می­ باشد. اما در این روش فضای معماری کاهش می ­یابد و از این نظر ممکن می باشد مطلوب نباشد. دو روش دیگر تفاوت خاصی در هزینه­ های اجرایی و مزیت معماری ندارند.

نتیجه گیری :

 1. شکست­ ترد و برشی ستــون­ ها بـه دلیل ماهیت ناگهانی آن بدترین نوع شکست می­ باشد. بـه همین دلیل همواره سعی بر آن می باشد که مکانیزم کنترل کننده خرابی ستــون بـه صورت خمشی باشد.
 2. بـه دلیل برابر بودن تغییر مکان ­ها، ستــون ­های با ارتفاع کوتاه ­تر بـه علت سختی بیشتر، نسبت بـه سایر ستــون­ های موجود در همان طبقه جذب انرژی بسیار بیشتری خواهند داشت. اگر چنانچه این ستــون­ ها برای چنین نیرویی آماده نباشند بـه طور قطع شاهد خرابی جدی در آن­ها خواهیم بود.
 3. ضروری می باشد تـا از احداث سازه بر روی زمین­­ های شیبدار و بـه خصوص در مناطق با لرزه­ خیزی بالا اجتناب گردد. همچنین شالوده سازه حتی المقدور برروی یک سطح افقی ساخته شود.
 4. در صورتی که دیوار، (خصوصاً دیوار باربر) تنها در قسمتی از ستــون اجرا شود در هنگام زلزله در ستــون نیروی برشی بزرگی بـه وجود می­ آید. این امر منجر بـه مکانیزم ستــون کوتاه می­ گردد.
 5. اگر راهکارهای عملیات خاکی و ایجاد درز انقطاع از نظر اجرایی و معماری مقدور نبودند، بایست در مدل نرم­ افزاری سازه­، حتماً اختلاف تراز منظور شود. اما توصیه جدی اساتید بر این می باشد که تـا حد امکان از این روش استفاده نکنیم؛ زیرا در موارد اختلاف سطح در فونداسیون خروجی ­های نرم ­افزار چندان دقیق و مطمئن نیستند.
 6. در سازه­ه ایی که پدیده ستــون کوتاه در طرح و اجرا مدنظر نبوده، بایست اقدام بـه مقاوم سازی نمود. هدف از مقاوم سازی، افزایش و تامین مقاومت برشی ستــون­ های کوتاه می­ باشد.

نهایتاً می­ توان چنین بیان داشت که مخاطب با مطالعه این مقاله قادر خواهد بود تـا علل ایجاد ستو­ن کوتاه و  نوع شکست آن را دانسته و با راهکارهای بیان شده نسبت بـه حذف یا کنترل آن اقدام نماید. همچنین اگر چنانچه هدف مقاوم سازی ساختمان موجود باشد روش ­های معمول برای آن نیز بیان شده می باشد.

منابع:

 1. Seismic Conceptual Design of Buildings – Basic principles for engineers, architects, building owners, and authorities, Hugo Bachmann.
 2. Evaluation and Repair of Structures Handbook.
 3. Building Code Requirements for Structural Concrete (ACI 318-14)
 4. دکترعلی نه الدین و دکتـر علی کارگران، “بررسی رفتار لرزه ­ای ستــون­ های کوتاه بتـــن ­آرمه ناشی از احداث برروی سطح شیبدار” ، مجله مدل سازی در مهندسی، سال هفتم، شماره ۱۸، پاییز ۱۳۸۸
 5. آیین ­نامه طراحــی ساختمان­ ها دربرابر زلزله، استاندارد ۲۸۰۰، ویرایش ۴

 

[۱] بـه خاطر داریم که در پدیده ستــون کوتاه نوع شکست برشی می باشد، بنابراین سازه را باید برای آن کنترل و مقاوم نمود.

[۲] حداقل قطر میلگرد بکارگیری شده در ستــون مطابق با مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ایران نمره ۸ می­ باشد.

نوشته بررسی مفهومی علل ایجاد پدیده ستــون کوتاه و راهکارهای جلوگیری از آن اولین بار در سبزسازه پدیدار شد.برای دیدن مطلب کامل و download «اینجا» کلیک کنید

فلش کارت نظام مهندسی عمران فلش کارت نظام مهندسی معماری حل تست های آزمون محاسبات
انجام سمینار ارشد عمران انجام پروژه تحلیل تاریخچه زمانی انجام پروژه پوش اُور
انجام پروپوزال ارشد عمران انجام پروژه فولاد انجام پروژه بتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *